+1835 731 5494 Email: instantessays65@gmail.com

Classify each cost and its amount

$12.99

BUS 1B Classify each cost and its amount as (a) either variable or fixed and (b) either product or period. (The first cost is completed as an example.) Listed here are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $529 each. Costs 1. Plastic for casing—$21,000 2. Wages of assembly workers—$89,000. 3. Property taxes on factory—$8,000 4. Accounting staff salaries—$35,000 5. Drum stands (1,000 stands purchased)—$42,000 6. Rent cost of equipment for sales staff—$24,000 7. Upper management salaries—$195,000 8. Annual flat fee for factory maintenance service—$17,000 9. Sales commissions—$18 per unit 10. Machinery depreciation, straight-line—$41,000

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Classify each cost and its amount”

Your email address will not be published. Required fields are marked *